kolejnictwo-filatelistyka.eu\archiwum.html
Kolejnictwo - Filatelistyka


Archiwum wiadomości


Informacje z części wiadomości zostały przeniesione do odpowiedniego wykazu walorów.

29.11.2024 r.

90. rocznica budowy parowozu serii OKz32.

Ogólnopolski Klub Zbieraczy Frankatur Mechanicznych „FRANKOTYP” im. Tadeusza Hampla stosował nakładkę okolicznościową na maszynę frankująca z okazji 90. rocznicy budowy parowozu serii OKz32.



25.10.2024 r.

Setna rocznica przyznania Władysławowi Stanisławowi Reymontowi Literackiej Nagrody Nobla.

Niecodzienny dar

        Moi kochani,
        Jak wiecie, znów się tłukę po Ameryce, piszę więc jeno, aby dać Wam znak życia o sobie. Trzymam się jako tako mimo ciężkiej pracy, wściekłych upałów i ciągłej jazdy kolejami. Na szczęście, robota nasza się kończy i 10 lipca siadam na okręt i powracam do Europy. Koniecznie będę chciał zajrzeć do Was, moi Kochani.
        Całuję Was serdecznie wraz ze wszystkimi dziećmi i ślę gorące braterskie pozdrowienia.
        Wasz szczerze oddany,
Wł. St. Reymont






Kartę pocztową tej treści, adresowaną do urzędnika Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskie w Piotrkowie, Józefa Munkiewicza nasz Noblista wysłał – o czym opowiada datownik – z Nowego Jorku, 15 czerwca 1920 r. Wracał z drugiego wyjazdu do Ameryki, gdzie w okręgu Chicago uczestniczył w akcji popierania pożyczki dolarowej dla Polski.
Prezentowane karty są kilkoma z 16 kart i 6 listów Wł. St. Reymonta pisanych do rodziny i przyjaciół w latach 1901-1925, jakie 28 września 2024 r. prezes Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie, Kazimierz Chrapka przekazał prezesowi Fundacji Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich, Jerzemu Kabatowi. Akt przekazania odbył się w Lipcach (od 1983 r. Reymontowskich) w czasie uroczystości zorganizowanej z okazji przyznania Pisarzowi nagrody Nobla w dziedzinie literatury (13 listopada 1924). Pamiątką spotkania, którą otrzymali wszyscy jego uczestnicy, był album „Listy z codzienności” prezentujący i opisujący w językach polskim, angielskim i francuskim dary, które wróciły do Polski z przeznaczeniem, by były przekazane Muzeum Regionalnemu im. Wł. St. Reymonta w Lipcach. Z niego też korzystał przygotowujące tę informację...

Marek Moczulski, Listy z codzienności


[Władysław Reymont (1867-1925). Polski pisarz. W latach 1886-1891 pracował na Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej jako robotnik torowy, sygnalista i referent.]

18.10.2024 r.

Parowóz Okz22 na znaczku Liberii z 2023 r.



09.08.2024 r.

Wagon pocztowy typu 5G na znaczku ENVELO.



21.06.2024 r.

Stemple okolicznościowe stosowane z okazji 150-lecia uruchomienia Drogi Żelaznej Brzesko-Grajewskiej.




30.05.2024 r.

10. rocznica inauguracji połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Ogólnopolski Klub Zbieraczy Frankatur Mechanicznych "FRANKOTYP" im. Tadeusza Hampla stosował nakładkę okolicznościową na maszynę frankująca z okazji 10. rocznicy inauguracji połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, na nakładce poza okolicznościowym napisem znajduje się rysunek czoła składu ŁKA Stadler Flirt. Na kopercie okolicznościowej czoła składów Stadlr Flirt i Newag Impuls II, oraz stacje na szlaku Łódź Kaliska - Sieradz.



[źródło: https://www.kzp.pl/]

21.04.2024 r.

Wirnik mechaniczny 400 lat poczty polskiej 1958 1558 stosowany w miesiącach październik 1958 - maj 1959 roku.



06.04.2024 r.

Wirnik mechaniczny Powszechny Festiwal Sztuki Polskiej w Warszawie 2-10 paźniernik 1937 - atrakcje widowiskowe, zniżki kolejowe, pociągi popularne i t.d. stosowany w miesiącach wrzesien - październik 1937 roku.



03.11.2023 r.

 
Znaczek envelo 150 lat Warszawskiej Kolejówki.



Okolicznościowe koperta 180 lat Kolei Wrocław-Świebodzice
Wystawa Kolekcjonerska Świebodzice 26-28 października 2023 r.
Krajowa Wystawa Filatelistyczna Wrocław, 27-29 października 2023 r.
.
Nakład 200 sztuk, projekt Rafał Wincewicz.




26.05.2023 r.

Datownik okolicznościowy, okolicznościowy nadruk na kartce pocztowej i koperty wydane z okazji XXXV Międzynarodowej Wystawy Modeli Kolejowych - Warszawa'88.



19.05.2023 r.

Noc Muzeów


W sobotę 13 maja 2023 r. na terenie Stacji Muzeum w Warszawie odbyła się w godzinach wieczornych (19.00-01.00) kolejna edycja „Nocy Muzeów”. Na zaproszenie Stacji Muzeum pod hasłem „Kolejowa Noc Muzeów” swoje stoisko prezentował Ogólnopolski Klub Zainteresowań PZF „Kolejnictwo” im. Ernesta Adama Malinowskiego.

Klubowi przypadło właściwe miejsce promocji swojej działalności, gdyż był to zabytkowy wagon bagażowo-pocztowy typ Fg z 1908 r. Przypomnę, że w 2015 r. Klub przygotował wraz z Pocztą Polską kartkę okolicznościową oraz datownik z okazji rewitalizacji tego wagonu.

Na stoisku znalazły się wydawnictwa pocztowe, kartki okolicznościowe, ulotki Poczty Polskiej promujące usługę „MójZNACZEK”, ulotki Polskiego Związku Filatelistów. Był także słodki drobiazg, krówka firmowa Klubu.

Na ekspozycji zaprezentowano znaki pocztowe przedstawiające: różne typy wagonów, sposoby załadunku i obsługi bagażu, obsługę pocztową w wagonie pocztowym. Na kilku znaczkach zagranicznych pokazano stemple ambulansów pocztowych. Na kopertach ukazano współczesne (do 2011 r.) polskie stemple ambulansowe.


Dużą popularnością cieszył się stempel pamiątkowy, który zawierał elementy kolejowe (wagon pocztowy) jak i pocztowe (owalny stempel podobny do tych, które byłu stosowane w ambulansach pocztowych).

Chciałbym bardzo podziękować Panu Mikołajowi Królikowskiemu ze Stacji Muzeum za zaproszenie Klubu na to wydarzenie, Panu Tadeuszowi Dłubiszowi Regionalnemu Koordynatorowi ds. Filatelistyki w Warszawie za wsparcie w materiały promocyjne Poczty Polskiej, Zarządowi PZF za słowa wsparcia.

Piotr Topolski
OKZ PZF „Kolejnictwo”




28.04.2023 r.

78. Ogólnopolskie Spotkanie OKZ PZF "KOLEJNICTWO" im. Ernesta Adama Malinowskiego. .

Ogólnopolski Klub Zbieraczy Frankatur Mechanicznych "FRANKOTYP" im. Tadeusza Hampla stosował nakładkę okolicznościową na maszynę frankująca z okazji 78. Ogólnopolskiego Spotkania OKZ PZF "KOLEJNICTWO" im. Ernesta Adama Malinowskiego. Na kopercie okolicznościowej skład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wjeżdżający do tunelu Dworca Łódź Fabryczna.


Specjalna Poczta Kolejowa na trasie Wrocław – Rawicz i Rawicz – Wrocław.

Obchody 340-lecia traktu pocztowego Warszawa – Toruń – Poznań – Rawicz – Wrocław stały się okazją do zorganizowania Specjalnej Poczty Kolejowej na trasie Wrocław – Rawicz i Rawicz – Wrocław.

Zaraz po otwarciu placówki pocztowej Wrocław 68 pracownicy rozpoczęli opracowywanie przesyłek przygotowanych przez filatelistów z całej Polski do przewozu Pocztą Kolejową. Przesyłki zostały ostemplowane datownikiem okolicznościowym oraz umieszczono je w worku pocztowym.



Upoważniona osoba – konwojent – odebrał worek i udał się na stację kolejową Wrocław Główny oczekując na pociąg w kierunku Rawicza. Pociąg relacji Wrocław Główny – Kołobrzeg o handlowej nazwie IC „Malczewski” punktualnie o godz. 9.41 odjechał z peronu 1. Po 40 minutach jazdy pociąg zatrzymał się na stacji Rawicz skąd konwojent udał się do Urzędu Pocztowego Rawicz 1. W Urzedzie Pocztowym ostemplowano przesyłki stemplem Poczty Specjalnej oraz datownikiem okolicznościowym Rawicz 1.


To nie zakończyło podróży konwojenta gdyż w placówce pocztowej Rawicz 1 czekał na niego kolejny worek pocztowy z adnotacją „POCZTA SPECJALNA” tym razem z przesyłkami przygotowanymi w kierunku Rawicz – Wrocław. Po krótkiej wizycie w Rawiczu nadszedł czas na powrót. O godz. 12.38 nadjechał pociąg relacji Gdynia Główna – Kraków Główny IC „Piast”. Po dotarciu do Wrocławia konwojent udał się z workiem do Urzędu Pocztowgo Wrocław 68 przekazując go przemiłej Pani Małgorzacie w celu dalszego opracowania przesyłek (stempel Poczty Specjalnej oraz datownik okolicznościowy Wrocław 68).





Bardzo dziękuję za fotorelację oraz czynny udział w przygotowaniu przesyłek kol. Adamowi Szulerowi.
Konwojentowi za poświęcony czas oraz trud i odpowiedzialność z tym związaną.
Wszystkim pracownikom obu Urzędów Pocztowych biorących udział w Kolejowej Poczcie Specjalnej.

Piotr Topolski
OKZ PZF „Kolejnictwo”




31.03.2023 r.
Wystawa "Budowniczowie Wiedenki".


1 kwietnia 2023 (sobota, godz. 17.00) - POCZEKALNIA PKP (Grodzisk Mazowiecki)
Wernisaż wystawy „Budowniczowie wiedenki”

13 kwietnia 2023 (czwartek, godz. 18.00) - POCZEKALNIA PKP (Grodzisk Mazowiecki)
Marek Moczulski „Budowniczowie wiedenki”

18 maja 2023 (czwartek, godz. 18.00) - POCZEKALNIA PKP (Grodzisk Mazowiecki)
Agata Sobczak, spotkanie poświęcone Zofii Nałkowskiej

14 czerwca 2023 (środa, godz. 11.00) - STARE POWĄZKI (Warszawa)
39. „Spotkanie przy grobie Stanisława Wysockiego”

15 czerwca 2023 (czwartek, godz. 18.00) - POCZEKALNIA PKP (Grodzisk Mazowiecki)
Andrzej Paszke „Wiedenką w świat”

[źródło: https://www.centrumkultury.eu/poczekalnia-pkp/wydarzenie/wernisaz-wystawy-budowniczowie-wiedenki/]


19.11.2021
W grudniu 2021 r. zostanie wydana kolekcjonerska karta telefoniczna z lokomotywą elektryczną ET22. Nakład karty 150 szt.



20.08.2021 r.
Pamiątkowy polecony "envelo" Gliwickiego Klubu Kolekcjonerów z okazji 100. rocznicy III Powstania Ślaskiego.



30.07.2021 r.
Bilet pamiątkowy Krakowskiej Linii Muzealnej z 2021 r.



23.04.2021 r.


Urząd Transportu Kolejowego w 2019 r. rozpoczął produkcję cyklu reportaży „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia” poświęconych zabytkom techniki na kolei. Najnowszy materiał to reportaż oraz monografia poświęcone parowozowi Ty2 – pojazdowi, który najczęściej można było spotkać na polskich torach.
W latach powojennych lokomotywy serii Ty2 były bardzo popularne. W barwach Polskich Kolei Państwowych pracowały aż do 1992 roku. Jednak już dawno parowozy opalane węglem zostały zastąpione przez lokomotywy elektryczne i spalinowe. Dzięki projektowi „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia” udaje nam się spopularyzować dzieje polskiego kolejnictwa. Poprzez opowiadanie o historii nie tylko zachowujemy pamięć o przeszłości, ale pokazujemy, jak różni się teraźniejsza kolej od tej sprzed lat.

Premiera publikacji i reportażu o Ty2 odbyła się w kwietniu 2021 r. w związku z Europejskim Rokiem Kolei. Zapraszam do obejrzenia reportażu „Dokument o Ty2”. oraz do zapoznania się z publikacją „Historia parowozu Ty2-323”.



[źródło: Wydział Komunikacji Społecznej Urząd Transportu Kolejowego]

19.02.2021 r.
Muzeum Stacji Nojewo.
Muzeum znajduje się przy nieczynnej linii kolejowej nr 368 Szamotuły-Międzychód.
Dworzec w Nojewie od roku 1998 był obiektem opuszczonym. W 2015 roku zakupił go od PKP Nieruchomości Tomasz Węsierski.
Wykonano gruntowny remont dworca odwzorowujący detale historyczne: drewniane okna, okucia, tabliczki.
W budynku dworca znajdują się ekspozycje muzealne w poczekalni, w kasie biletowej oraz w nastawni.
Na wystawie mundury kolejowe, tablice emaliowane, porcelana kolejowa, ścienne rozkłady jazdy, lampy kolejowe.
W kasie biletowej bilety kartonowe, datowniki, kompostery, meble z epoki (wykonane na zamówienie Deutsche Reichsbahn, Towarzystwa Kolejowego Francusko-Polskiego, PKP).
W nastawni ława nastawcza z końca XIX wieku pochodzącą ze stacji Książ Wlkp. z zamontowanymi dźwigniami typu Stahmera.
Oprócz budynku stacji jest też budynek gospodarczy oraz wieża ciśnień.
W chwili obecnej odbywa się remont wagonu typu BCi pochodzącego z lat dwudziestych oraz wagonu mieszkalnego, który kiedyś był wagonem osobowym kolei austro-węgierskich wybudowanym prawdopodobnie w roku 1915.
Ponadto na stacji znajdują się inne zabytkowe wagony (np. wagon kolei sowiogórskiej z 1896 roku, wagon towarowy kolei austro-węgierskiej z lat osiemdziesiątych XIX wieku – obydwa wagony niestety wymagają kosztownych remontów), wagon typu Bromberg z 1944 posiadający możliwość bezpośredniego załadunku przez wjazd z rampy. [tom]





12.02.2021 r.
Ukazał się spersonalizowany znaczek opłaty pocztowej przedstawiający dworzec kolejowy w Nojewie na nieczynnej linii kolejowej nr 368 Szamotuły - Międzychód. Znajduje się tam Muzeum Stacji Nojewo.



04.09.2020 r.
Kolejne spersonalizowane znaki opłaty pocztowej wydane z okazji 35-lecia Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF "Kolejnictwo" im. Ernesta Adama Malinowskiego.


Ogólnopolski Klub Zbieraczy Frankatur Mechanicznych "FRANKOTYP" im. Tadeusza Hampla z okazji 35-lecia Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF "Kolejnictwo" im. Ernesta Adama Malinowskiego i 25-lecia Sekcji Łódzkiej Klubu stosował okolicznościową nakładkę na maszynę frankująca. Na kopertach okolicznościowych dworzec kolejowy Łódź Kaliska.



31.07.2020 r.
Projekt arkusika spersonalizowanych znaków opłaty pocztowej, które będą wydane z okazji 35-lecia Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF "Kolejnictwo" im. Ernesta Adama Malinowskiego.



03.07.2020 r.
Arkusik spersonalizowanych znaków opłaty pocztowej wydany przez Stację Muzeum z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920-2020.



20.03.2020 r.
Wydanie prywatne z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski. Projekt kopert Zbigniew Wilczek. Na pierwszej kopercie motyw tramwajowy (szyny i sieć trakcyjna), na drugiej w tekście "przybył pociągiem".




29.11.2019 r.
Ogólnopolski Klub Zbieraczy Frankatur Mechanicznych "FRANKOTYP" im. Tadeusza Hampla z okazji Świąt Bożego Narodzenia stosował okolicznościową nakładkę na maszynę frankująca. Na nakładce i kopercie m.in czoło tramwaju.



20.09.2019 r.
Na portalu internetowym i-KF Internetowego Koła Filatelistów PZF ukazało się opracowanie Jerzego Zimnickiego Dawnych kronik czar - kronika Urzędu Pocztowego Malbork 2.
Dostęp do opracowania Dawnych kronik czar - kronika Urzędu Pocztowego Malbork 2.

Ogólnopolski Klub Zbieraczy Frankatur Mechanicznych "FRANKOTYP" im. Tadeusza Hampla z okazji 50 lecia Klubu Frankotyp stosował okolicznościową nakładkę na maszynę frankująca. Na okolicznościowej kopercie m.in odbitki franktur mechanicznych zwiazanych z transportem szynowym.




30.08.2019 r.
Ogólnopolski Klub Zbieraczy Frankatur Mechanicznych "FRANKOTYP" im. Tadeusza Hampla z okazji 125. rocznicy urodzin Juliana Tuwima stosował okolicznościową nakładkę na maszynę frankująca.